Avokaadopuu kasvama
Meile kirjutas ja saatis pildi Pamela Printsmann:
“Näiteks sööme avokaado ära ja seemnest kasvatame purgis/pudelis avokaadopuu
“
“Näiteks sööme avokaado ära ja seemnest kasvatame purgis/pudelis avokaadopuu


Seemnest saab metsiku taime
Avokaado on kaunis toataim ja kunagi annab ehk viljugi. Viljakandvus võib eluruumides saabuda 5–15 aasta pärast. Siiski on kahtlane, kas saame ikka maitsva vilja. Seemnest kasvab metsik taim, nii nagu õuna- ja pirnipuudelgi.
Meie oludes pole aga kuskilt võtta mõne kultuursordi silma või oksa vääristamiseks.
Avokaadosid kasvatatakse maailma paljudes paikades. Neist on aretatud palju sorte ja üldiselt on igas maailma otsas omad sordid. Riikidest on suurimad kasvatajad Mehhiko, Indoneesia, Colombia, Brasiilia, Tšiili, Dominikaani Vabariik, Peruu, Hiina.
Meile jõuavad avokaadod kõige enam müügile Iisraelist. Populaarseimad on sort ‘Hass’, mille viljal tugev pruunjasmust koor, ja ‘Fuerte’, millel on siledam tumeroheline koor ning selgem pirni kuju.
Tärkab umbes kuu aja pärast
Avokaadopuud on kodus lihtne kasvatada. Selleks on kaks võimalust: pistke seeme mulda või asetage otsapidi vette. Mulle kui aednikule meeldib enam potis tärkamist oodata.
Vees idandamiseks peske seeme puhtaks, torgake 3–4 teritatud tikku selle keskelt läbi ja asetage seemne lame ots tikkude najal vette. Vees peaks olema kolmandik kuni pool.
Idanemise ajal hoidke veeanumat soojas kohas, aga mitte tugeva päikese käes. Kui taim on aga tärganud, asetage ta päikese kätte.
Mullas idandamisel on samuti oluline, et seemne tömp ots oleks allpool. Umbes 2/3 seemest peab jääma mulla sisse.
Mõlemal idandamisel kulub tärkamiseni ligikaudu üks kuu. Pidage silmas, et avokaado lehed, viljakest ja seemned on mürgised. Jälgige sedagi, et koduloomad neid ei näriks.
Istutama, sõbrad!
Istutama, sõbrad!
No posts were found for provided query parameters.